Intesa Sanpaolo has been present in Turkey since 1907.

Istanbul’s new branch is part of the International Banking Network and is
dedicated to corporate clients for the Middle East, North Africa and Turkey. Istanbul
responds to the Dubai Hub branch, collaborates with the other international companies .

Vision

Dedicate our professionalism and experience to the realization of the needs and needs of our customers. Constantly ensure the highest quality in every business for the benefit of all stakeholders and the Intesa Sanpaolo Group.

Mission

Supporting ethics and efficient use of resources. Expand and improve the quality of services, prices and supply. Ensure excellence and high levels of service.

Solutions and Services

The Istanbul branch supports Turkish, Italian and international customers with the best solutions and respondents to various short and medium-term financial needs.
It also offers a wide range of Corporate Banking, Trade Export Finance, Structured Export Finance, local and international payment management, cash management, treasury management, liquidity and interest rate and foreign exchange risks. The close collaboration with Banca IMI , the Group’s investment bank, a range of innovative and specialist solutions in Structured Finance and Project & Infrastructure Finance.

Informazioni di legge e finanziarie

Independent Audit Report (solo in lingua turca)

Report annuali

Report intermedi

Tassi d'interesse (solo in lingua turca)

Policy e disclaimer

INFORMAZIONE GENERALE

Intesa Sanpaolo, 1907 yılından beri Turkiye’de faaliyet gostermektedir.

Istanbul şubesi Bankamızın Orta Doğu, Kuzey Afrika bolgesi ve Türkiye’deki Kurumsal Uluslararası ağın bir parçasıdır. Dubai Merkezi: Türk, Italyan ve Uluslararası müşterilerin kısa ve orta vade ihtiyaçlarına en uygun çözümler sunmak amacıyla grubun diğer Uluslararası kuruluşları ve Italya ağındakı yerel birimleri ile yakın olarak çalışır

Vizyon

Vizyonumuz; Profesyonelliğimizi ve tecrübemizi, müşterilerimizin ihtiyaçlarını gerçekleştirmeye adamak. Tüm paydaşların ve Intesa Sanpaolo Group’un yararına her işte en yüksek kaliteyi sağlamak.

Misyon

Misyonumuz; tum kaynaklarımızın etkin ve ethik kullanımını saglamak, tekliflerimizi, fiyatlarımızı ve muşterilerimize sundugumuz hizmeti geliştirmek ve genişletmek, en ust duzey hizmet kalitesiyle guvenilir ve inandırıcı bir iş ortamı yaratmaktır.

Cozumler ve Hizmetler

Şube, kurumsal bankacılık, dış ticaret finansmanı, yapılandırılmış ihracat finansmanı, yerel ve uluslararası odeme yonetimi, nakit yonetimi, hazine yonetimi, likidite, faiz oranları ve doviz urunleri de dahil olmak uzere, geniş bir hizmetler yelpazesi sunar. Grubun yatırım bankası olan Bank IMI  ile yakın işbirligi, aynı zamanda yapılandırılmış finansman ve proje-altyapı finansmanı için bir dizi yenilikçi ve uzman çozum saglar.

Mevzuat ile ilgili Bilgiler ve Mali Bilgiler

Bağımsız Sınırlı Denetim Raporu

Yıllık Faaliyet Raporu

Ara Dönem Faaliyet Raporları

Faiz Oranları

Politika ve sorumluluk reddi

GENEL BİLGİLER