Istanbul

English version

Intesa Sanpaolo has been present in Turkey since 1907.

The Istanbul branch is part of the Bank’s Corporate International Network in the MENA and Turkey region. It works closely with the Dubai Hub, the Group’s other international entities and local units of the Italian network with the aim of providing Turkish, Italian and International clients with tailored solutions best suited to their short and medium term financial needs.

Vision

Our vision is to dedicate all of our talent and our experience to meeting our clients’ needs and to maintain continued high quality in all segments of our business operations for the benefit of our stakeholders and our Intesa Sanpaolo Group.

Mission

Our mission is to ensure an efficient and ethical utilization of our resources, through expansion and improvement of our offers, prices and quality of services for our clients, ensuring the highest service levels as a reliable and credible business entity.

Solutions and Services

The branch offers a wide range of services including corporate banking, trade export finance, structured export finance, management of local and international payments, cash management, products for treasury management, liquidity, interest rates and foreign exchange. The close cooperation with Banca IMI, the Group’s investment bank, also guarantees a number of innovative and specialist solutions for structured finance and project & infrastructure finance.

Regulatory and Financial Information

Independent Audit Report (Turkish language only)

Annual Reports

Interim Period Activity Reports

Product and Service Fees

Interest Rates (Turkish language only)

Policy and disclaimer

GENERAL INFORMATION

Notification under Law No 6698 on Protection of Data Privacy

Intesa Sanpaolo, 1907 yılından beri Turkiye’de faaliyet gostermektedir.

Istanbul şubesi Bankamızın Orta Doğu, Kuzey Afrika bolgesi ve Türkiye’deki Kurumsal Uluslararası ağın bir parçasıdır. Dubai Merkezi: Türk, Italy ve Uluslararası müşterilerin kısa ve orta vade ihtiyaçlarına en uygun çözümler sunmak amacıyla grubun diğer Uluslararası kuruluşları ve Italya ağındakı yerel birimleri ile yakın olarak çalışir

Vizyon

Vizyonumuz; Profesyonelliğimizi ve tecrübemizi, müşterilerimizin ihtiyaçlarını gerçekleştirmeye adamak. Tüm paydaşların ve Intesa Sanpaolo Group’un yararına her işte en yüksek kaliteyi sağlamak.

Misyon

Misyonumuz; tum kaynaklarımızın etkin ve ethik kullanımını saglamak, tekliflerimizi, fiyatlarımızı ve muşterilerimize sundugumuz hizmeti geliştirmek ve genişletmek, ust duzey hizmet kalitesiyle guvenilir ve inandırıcı bir iş ortamı yaratmaktır.

Cozumler ve Hizmetler

Şube, kurumsal bankacılık, dış ticaret finansmanı, yapılandırılmış ihracat finansmanı, yerel ve uluslararası odeme yonetimi, nakit yonetimi, hazine yonetimi, likidite, faiz oranları ve doviz urunleri de dahil olmak uzere, geniş bir hizmetler yelpazesi sunar. Grubun yatırım bankası olan Bank IMI   ile yakın işbirligi, aynı zamanda yapılandırılmış finansman ve proje-altyapı finansmanı için bir dizi yenilikçi ve uzman çozum saglar.

Mevzuat ile ilgili Bilgiler ve Mali Bilgiler

Bağımsız Sınırlı Denetim Raporu

Yıllık Faaliyet Raporu

Ara Dönem Faaliyet Raporları

Ürün ve Hizmet Ücretleri

Faiz Oranları

Politika ve sorumluluk reddi

GENEL BİLGİLER

6698 sayili Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Kapsamında Bilgilendirme